Základní škola Sulíkov
Základní škola Sulíkovpříspěvková organizace

Telefon:

+420 724 293 134

E-mail:

skola@zssulikov.cz

rozšířené vyhledávání

Výtah z kroniky sulíkovské školy

Sepsala: Zora Javorská, předsedkyně školské rady

Výtah z kroniky sulíkovské školy 

V zimě jsem si na svou žádost půjčila kroniku školy z let 1954-2003 a přišlo mi to nesmírně zajímavé. Jsem "přistěhovalkyně" z velkoměsta a tak neznám obecnou historii vesnice a do místní školy jsem také nechodila. Vše se dozvídám skrze malé střípky. Žiju zde 10 let a samozřejmě až skrze děti je to pronikání do místní komunity mnohem snazší. A škola - je to nejlepší místo. Jakmile šla Etka do školy, tak jsem cítila, že by mě bavilo se zapojit více. Díky tomu, že vedu Lesní školku Jelínek v Kunštátě, tak mám ke školství blízko a tak jsem se hned zapojila do školské rady místní školy. Přišlo mi důležité se dozvědět tedy i něco z historie a proto ta kronika. V ní jsem se dočetla, že 13. 5. se slaví výročí školy a tak mi přišlo fajn k tomu letošnímu - 111. udělat takový můj soukromý výtah z kroniky, třeba to bude někoho bavit a vzpomene si to i z té druhé strany, a sice jako dítě školou povinné.

 

Kronika je vedena poctivě a každý školní rok je rozdělen do pravidelných sekcí: zahájení, počet žáků (statistika), učitelský sbor, schůze SRPŠ, inspekce a kontroly, komunitní aktivity žactva (tehdejším žargónem pomoc žáků při budování republiky), výlety oslavy, opravy školy a závěr školního roku. Díky tomu, se dá snadno dohledat, kdy bylo žáků nejvíce, a to v roce 1958, kdy do ZŠ Sulíkov chodilo neuvěřitelných 58 žáků (30 chlapců a 28 dívek).  Také mi přišlo velmi zajímavé, že škola měla víceméně pořád patronátní smlouvu s JZD Petrov (chvílemi přerušovanou, poté zrušenou), kdy se děti podíleli na sadbě a sklízení a JZD jim pak třeba zaplatilo výlet do Brna do ZOO. Dlouhé roky probíhalo pěstování a sběr léčivých bylin. Například ve školním roce 1961-2 odevzdala škola 70 kg sušených bylin, což je téměř neuvěřitelné číslo. Za tyto aktivity škola několikrát získala také čestné uznání. Je super, že v tomto školním roce, škola opět navázala na tuto svou krásnou tradici. 

Od roku 1954 byla také ředitelkou na dlouhých 31 let jmenována Krista Vlachová. Od prvního září 1985  nastupuje na její místo Marta Třetinová. Paní Vlachová šla do důchodu. Paní Třetinovou pak nahradil v červenci 1993 Pavel Janík, učitel na místní škole. Po 10-ti letech, tedy 2003 odchází a nahrazuje ho Romana Dočekalová, která na místní škole působila jako učitelka již od roku 1995.

Ve škole se po celou historii (minimálně v době, kterou zachycuje tato kronika) hodně hrálo divadlo, jezdilo na divadlo a výlety a vůbec byla škola velmi činorodá. Její organizace byla nejčastěji dvoj-třídní stejně jako dnes, jen mezi lety 1974-1980 byla jednotřídní školou díky tomu, že klesl počet žáků. 5 ročník se přesunul do Křetína, či Kunštátu. Toto období bylo značně komplikované, například v roce 1978 3. ročník dojížděl do Křetína, zbytek 1,2 a 4. se vyučoval v Sulíkově. V roce 1979 pak musí žáci 4. ročníku dokonce dojíždět do školy v Horním Poříčí. V roce 1980 se škola stává opět dvoj-třídní, ale současně se sloučí se školou v Rozsíčce. Tedy v Sulíkově se vyučuje 2. a 3. ročník a v Rozsíčce 1. a 4. Takto, že jedna třída funguje v Sulíkově (dva ročníky) a druhá v Rosíčce (druhé dva ročníky) funguje škola až do školního roku 1986-7. Od září 1987 jsou pak všechny 4 ročníky v Sulíkově, 5. ročník se do Sulíkova vrátil až v roce 1996 po 22. letech.

Pro mě je také velmi pěkné vidět jak šly opravy školy v čase. Například splachovací záchody jsou ve škole od roku 1966, řešily se různé houby v podlaze, pravidelně se malovalo, natíraly se okna, dveře, rýny. Část oprav se vždy řešilo svépomocí, podíleli se jak rodiče, učitelé  i celá obec. V roce 1986 byly zavedeny akumulační kamna. v roce 1988 nová fasáda a opraven školní byt. V roce 1993 nové kachličky na záchodech a v roce 1995 první dva počítače a barevná televize :-). V roce 1999 byl ve škole integrován první žák se speciálními vzdělávacími potřebami. 

Zajímavé na kronice je, že v rámci předrevolučních let, je vždy zachycena politická situace, tak aby naplnila politické povinnosti školy, jakých schůzí strany se učitelé každoročně účastnily a který soudruh přijel na kontrolu apod. Po revoluci je politika komentována taktéž, ale daleko konkrétněji. Jsou jmenováni ministři školství, válka v Jugoslávii, rozdělení Československa, prostě co dané osobě přišlo v tu chvíli důležité.

Asi největší událostí kroniky je zápis autoru filmu Hranice stínu, který se v Sulíkově točil v roce 1995. Podílely se také děti a režisér filmu napsal dětem ze školy děkovný dopis, kde popisuje jak zná každého jednotlivce dokonale s tisíců hodin proseděných ve střižně. 

Jistě by bylo fajn zpracovat celou historii školy přehledně a chronologicky, ja jsem se zatím prokousala pouze touto kronikou a tak se těším, že si přečtu i v té navazující, až ji bývalá paní ředitelka přinese. Také musím zjistit, zdali má někdo i tu předchozí, či zda existují záznamy v obecní kronice. Tak třeba vznikne pokračování k příštímu výročí a třeba ho napíše zas někdo další. 

 

Zora Javorská, předsedkyně školské rady ZŠ Sulíkov

Datum vložení: 9. 6. 2022 14:37
Datum poslední aktualizace: 9. 6. 2022 14:40

O škole

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Červen studený - sedlák krčí rameny.

Pranostika na akt. den

Jaké počasí o svatém Erazimu, takové bude i v příští zimu.

Aktuální počasí

dnes, sobota 3. 6. 2023
zataženo 16 °C 7 °C
neděle 4. 6. jasno 19/5 °C
pondělí 5. 6. jasno 22/7 °C
úterý 6. 6. slabý déšť 21/10 °C

Svátek

Svátek má Tamara

Zítra má svátek Dalibor

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Mezinárodní den nevinných dětských obětí agrese

Anketa

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

SPONZOŘI A PARTNEŘI